Na hory bezpečně:

Aneb proč vám nestačí jen dobré lyže a teplé ponožky

Zima je v plném proudu, hory lákají na zasněžené svahy a vy už možná balíte lyže nebo snowboard. Skvělá představa! Jenže než si užijete radost z prvního sjezdu, je dobré si připomenout, že na horách nejde jen o správný vosk na skluznici a nejlepší polohu pro aprés-ski drink.

Co když vám někdo zkříží cestu ve 40km/h? Co když si při elegantním obloučku vykloubíte koleno? A co když se vaše lyže rozhodnou zůstat na horské chatě, zatímco vy budete dole v údolí? No… právě proto existuje cestovní pojištění na hory. A pokud si teď říkáte „pche, co bych s ním dělal“, tak čtěte dál.

Proč cestovní pojištění na hory není zbytečný luxus?

„Mně se nic nestane.“ – slova, která před nehodou proneslo už tolik lidí, že by z toho mohla být encyklopedie. Jenže hory jsou nevyzpytatelné. Stačí jeden špatný pohyb, jeden bezohledný lyžař nebo nepředvídatelný pád, a rázem můžete mít problém nejen zdravotní, ale i finanční.

Na co všechno byste měli myslet?

Úrazy a zásahy horské služby – V některých zemích není zásah horské služby hrazen státem a může vás stát klidně desítky tisíc korun. Helikoptéry nejsou levné.

Pojištění odpovědnosti – Co když omylem srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu vážné zranění? Náklady na léčení mohou jít do statisíců.

Poškození nebo ztráta výbavy – Znáte to, lyže si opřete před restaurací a po obědě už tam nejsou. Nebo vám někdo šikovně přejede snowboard, a ten se rozhodne stát uměleckým dílem místo sportovního náčiní.

Storno dovolené – Může se stát, že onemocníte dřív, než si vůbec zalyžujete. Pojištění storna zajistí, že nepřijdete o všechny peníze.

Cestovní pojištění na hory - zimní sporty - ztráta lyží - cestovko

Na co si dát při výběru pojištění pozor?

Není pojištění jako pojištění. Pokud si sjednáte běžné cestovní pojištění, nemusí vám automaticky krýt všechny lyžařské aktivity. Co tedy sledovat?

Platí i pro zimní sporty? – Některé levné varianty kryjí jen turistiku, ne aktivní sportování.

Jaké má limity krytí? – Pojištění s limitem 500 000 Kč na léčebné výlohy nemusí stačit, pokud vás například převezou helikoptérou do nemocnice.

Platí i na freeride nebo snowpark? – Pokud rádi jezdíte mimo značené trasy nebo skáčete v parcích, pojišťovna vám bez speciálního připojištění nemusí nic proplatit.

Máte sjednanou odpovědnost za škody? – Pokud někoho srazíte a způsobíte mu zranění, může po vás vymáhat odškodnění. A věřte, že léčení zlomených končetin není levná záležitost.

Reálné situace, kdy se cestovní pojištění na hory vyplatilo

Klasika na svahu: Pan Novák si vyrazil na lyže do Rakouska. Bohužel, jiný lyžař ho v plné rychlosti srazil. Výsledek? Zlomená noha a vrtulník do nemocnice. Díky pojištění nemusel platit ani cent.

Ztracené lyže: Slečna Tereza si během pauzy na oběd odložila lyže před restaurací. Když se vrátila, už tam nebyly. Pojištění jí pokrylo škodu a mohla si půjčit nové.

Nešťastné sjetí: Pán, který se rozhodl, že je sjezdovka moc fádní, a tak si ji „zkrátil“ lesem. Skončil v potoce a s vykloubeným ramenem. Zásah horské služby mu bez pojištění mohl přijít pěkně draho.

Pojištění není strašák, ale spíš dobrý parťák

Cestovní pojištění na hory je jedna z těch věcí, které raději mít a nepotřebovat, než naopak. Když ho nevyužijete, skvělé! Znamená to, že jste si užili bezpečnou dovolenou. Ale když už dojde na nehodu, budete vděční, že vás nenechá ve štychu.

Takže až budete letos balit kufry na hory, kromě teplých ponožek a lyžařských brýlí nezapomeňte i na správně nastavené pojištění. Protože nejlepší dovolená je ta, kde si užijete sníh – a ne starosti.