Pojištění, jak ho známe dnes, má své kořeny hluboko v minulosti. Již ve starověkém Egyptě kolem roku 2500 př. n. l. existovaly dohody mezi kameníky, kteří společně hradili náklady na pohřeb svého druha.

Ve starověkém Řecku kolem roku 400 př. n. l. vznikla obdoba sociálního pojištění, kdy vojáci dostávali odškodné v případě zmrzačení ve válce.

Ve středověké Evropě fungovaly podobné pojišťovací systémy v rámci cechů, kdy členové přispívali do společného fondu, který pokrýval ztráty způsobené požárem nebo nemocí řemeslníků.

Skutečné životní pojištění se začalo rozvíjet v 16. a 17. století, zejména v Anglii a Nizozemsku. První doložená životní pojistka byla vystavena v roce 1583 v Londýně.

V 18. století se pojišťovnictví rozvinulo v USA, kde například v roce 1759 vznikl fond pro presbyteriánské duchovní, což je považováno za první formální životní pojištění v Americe.

V průběhu 19. století, zejména po finanční krizi v roce 1837, se začaly zakládat tzv. vzájemné pojišťovny, kdy klienti pojišťoven získávali podíl na zisku. Tento systém přispěl k růstu popularity životního pojištění, které postupně umožňovalo ochranu širší populace, včetně dělnické třídy.

Na území dnešní České republiky se historie pojišťovnictví datuje od konce 17. století. Roku 1699 podal Jan Kryštof Bořek promyšlený návrh na zavedení povinného požárního pojištění budov v Čechách. Jeho návrh spočíval v zavedení protipožárního fondu, do něhož by povinně přispívali všichni občané, kteří by si právě koupili dům.

V roce 1777 byla zřízena pojišťovna proti škodám z ohně na polních zásobách, nábytku, nářadí a dobytka. Neměla však dlouhého trvání a brzy zanikla.

Patentem z roku 1819 bylo umožněno zřizování soukromých pojišťoven. V roce 1822 vznikla pojišťovna v Terstu a v roce 1825 ve Vídni. V českých zemích byl založen “Císařsko-královský, privilegovaný, český, společný, náhradu škody ohněm svedené pojišťující ústav” roku 1827.

Další pojišťovny v českých zemích vznikaly postupně. Roku 1865 “Pražská městská pojišťovna”, roku 1868 “Pojišťovací požární spolek Florian” a v témže roce jedna z největších pojišťoven v celém Rakousku-Uhersku “Slavia vzájemná pojišťovací banka”.

Zajímavostí je, že první pojistná smlouva k dopravě lodí byla podepsána 13. dubna 1379 v italské Pise, což zahájilo éru námořního pojištění.

Pojišťovnictví se vyvíjelo ruku v ruce s rozvojem ekonomiky a lidského poznání v oblastech medicíny, matematiky a statistiky. Díky tomu dnes máme komplexní systémy pojištění, které nám poskytují finanční ochranu v různých životních situacích.